Proč a jak aktualizovat Magento

Vytvořeno: 2019-04-05 | Poslední změna: 2020-06-09 | Autor: GetReady

Má smysl provádět aktualizace?

Nebudeme vás déle napínat, téma je vážné a proto odpovíme hned: Ano, rozhodně má smysl provádět aktualizace. V dalším textu vysvětlíme proč, popíšeme druhy aktualizací, a odpovíme na další otázky s tématem spojené.

Update nebo upgrade?

Jak update, tak upgrade jsou aktualizace, tedy vydání (a instalace) software novější verze, než byla předchozí. Novější verze má vždy vyšší číslo.

Aby se nám to nepletlo, ukažme si to na příkladu schematu softwarových verzí, jak jej definuje firma Magento: MAJOR.MINOR.PATCH .
Příklad:
před časem proběhly změny
z verze 2.2.7 na verzi 2.2.8
a z verze 2.3.0 na verzi 2.3.1.

MAJOR.MINOR.PATCH

'MAJOR' je hlavní verze. Takové máme pro Magento za celou jeho dvanáctiletou historii jen dvě. Jedničku a dvojku. 'Jednička' je původní Magento, jak jej známe od počátků, a 'Dvojka' je software nové generace. Aktualizace 'MAJOR' verze je tak výjimečná a významná událost, že v tomto případě nehovoříme ani o updatu, ani o upgradu, ale spíše o migraci.

K změně 'MAJOR' verze tedy nedochází často, maximálně jednou... za deset let :) Stále se bavíme o Magentu. Kdo ještě nezmigroval na verzi 2, měl by tak brzo učinit, protože verze 1 už není podporovaná. Viz naše články 'Konec podpory pro Magento 1' a 'Přechod z Magento 1 na Magento 2'.

V příkladu změny z verze 2.3.0 na verzi 2.3.1 se MAJOR nemění, k migraci již došlo a žádná další zatím není na obzoru.

'MINOR' je menší, ale nikoliv nedůležitá změna. Když se 'Minor' číslo zvětšuje, provádíme upgrade. Po upgradu software nevstupujeme do úplně nového prostředí - vzhled i ovládání je stejné nebo velmi podobné předchozí verzi, ale jsou tu nové funkce! Nové funkce, po kterých jsme toužili, opravy chyb, které nás rozčilovaly, a také bezpečnostní záplaty proti hrozbám, o kterých jsme ani nevěděli.

V příkladu změny z verze 2.3.0 na verzi 2.3.1 se nemění ani MINOR, tedy žádné nové funkce se neobjevují.

'PATCH' je záplata. 'PATCH' většinou opravuje bezpečnostní nebo jiné chyby. Aplikujeme-li 'PATCH', provádíme update. Jedno vydání může obsahovat více bezpečnostních záplat. které byly od poslední verze rychle vydány samostatně.

V příkladu změny z verze 2.3.0 na verzi 2.3.1 se mění poslední číslo, je to PATCH!

Otázky a odpovědi

Jak probíhá aktualizace?
Jste-li náš klient, dozvíte se o možnosti aktualizovat od nás. Obecně - po vašem souhlasu provedem úpravu - nainstalujeme aktualizaci, provedeme testování v dohodnutém rozsahu a je-li všechno vpořádku, nasadíme na živý server. V případě update je aktualizace jednodušší než v případě upgrade.
Musím provádět všechny aktualizace?
Obecné doporučení je používat vždy nejnovější dostupnou verzi software. Nechcete-li upgradovat na novou minor verzi, měli byste alespoň dbát na aplikaci všech bezpečnostních záplat. Ale pozor - sledujte životní cyklus Magento: viz naše stránka 'Konec podpory pro Magento 1', dříve či později pro váš software bezpečnostní záplaty k dispozici NEBUDOU.
Proč mám aktualizovat Magento?
Můj e-shop funguje už několik let beze změny a bez problému...
Dva hlavní důvody:
  1. Bezpečnost
  2. Nové funkce
  3. Váš e-shop možná funguje, ale mohl by fungovat lépe. A pokud jste neinstalovali ani bezpečnostní záplaty, riskujete byznys svůj i svých klientů.
Jak často vycházejí Magento aktualizace?
Aktualizace s novými funkcemi (tzv. minor verze) obvykle jednou za rok. Aktualizace s bezpečnostními záplatami a opravami nepravidelně, zhruba 3 x až 4 x do roka.
Kromě toho jsou vydávány samostatné bezpečnostní PATCHe, vždy co nejdříve po zjištění problému.
Proč se končí s podporou starých verzí?
Nekončí se hned. Viz náš téměř dva roky starý článek 'Konec podpory pro Magento 1', kde jsme na změnu s předstihem upozorňovali a kde najdete ke stažení oficiální dokumenty i přehledné tabulky o podpoře jednotlivých verzí. Ale pokrok jde přece jen dopředu a težiště zájmu komunity se posouvá k modernějším věcem. Dříve nebo později se tedy stane každému, kdo neaktualizuje software, že nebude nikdo, kdo by mu mohl zaručit bezpečnost jeho dat a ani nikdo, kdo by mu mohl vylepšit funkčnost jeho systému.
Říkáte Major . Minor . Patch . Co je podle tohoto schematu Magento 1.9.4.1?
Je to patch. Viz naše stránka 'Přehled Magento vydání a oprav'
Jestli je Magento 1.9.4.1 Patch, co je teda potom Magento 1.9.4 ?
Jak píšeme již dlouho, například v článku 'Konec podpory pro Magento 1', od června 2020 Magento 1.9.4 ani 1.9.4.1 není téma k vážnému hovoru :)
Proč se pořád objevují chyby? Není to špatně?
Naopak. Můžeme opravit jen tu chybu, o které víme. Na rozdíl od uzavřených systémů velkých korporací vyvíjených v utajení, kde se o chybě dozvíme až z novinových zpráv o katastrofálním úniku milionů uživatelských účtů, v případě Magento komunity jakmile je chyba objevena, je nahlášena, a hned poté následuje vytvoření a vydání záplaty.
Kolik stojí Aktualizace Magento od GetReady?
Záleží na typu aktualizace a typu vztahu mezi GetReady a klientem. Neváhejte nás kontaktovat pro další informace :)
K čemu je dobré OpenSource?
Magento je ekosystém. Na jednom konci jsou zákazníci e-shopů, na druhém vývojáři jádra, a mezitím statisíce členů komunity, kteří chtějí, aby Magento fungovalo, a neustále se jej snaží vylepšovat. Díky tomu je velká šance, že případné chyby budou objeveny a opraveny dřív, než se je někdo s nekalými úmysly pokusí zneužít.
Název článku Proč a jak aktualizovat Magento
URL https://www.getready.cz/info/magento-update-upgrade-vysvetleni
Týká se verze všechny
Poslední změna 2020-06-09
Autor GetReady